Ana sayfa Edebiyat Kendini Arıyorsan Önce İçine Bakmalısın

Kendini Arıyorsan Önce İçine Bakmalısın

1544
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde kitap satın almak için gittiğim bir mağazada kitapları karıştırıp bir kısmını okurken rastladığım bir satırı başlık olarak yazıma eklemek istedim.

Kendini arıyorsan önce içine bakmalısın evet ama nasıl? Bu tabiri gördüğüm anda kafamdaki doğrularla uyuşma hızından olacak altında dizilen fikri yazıyı okumaya başladım. Kitap Aşkım Kapışmak‘ın Yaşam Kitabı adlı eserinden bir aforizmaydı. Kitap kişisel gelişim ve  kişisel dönüşüm tarzında kitap okumayı sevenler için ben tarafından büyük öneridir.

Kitapta kendine bakabilmen için 6 yoldan bahsediliyor

  • Geçmiş deneyimlerin
  • Gelecek hedeflerin
  • Zayıf yanların
  • Güçlü yanların
  • İletişim stilin
  • Sorun çözme stilin

Peki sizce de öyle mi? Hayatınıza soktuğunuz her insan her eşya her nesne ve maddede sizin  ya kendinize benzettiğiniz size yakışan veya kendinizi eksik hissettiğiniz sizi tamamlayan şeyler midir? Yani zayıf ve güçlü yanlarımız ile ilgili otokontrol mü devreye girer?

Peki sizi en çok hayal kırıklığına uğratanlar aslında sizi tamamlayan olduğunuzu sanarak hayatınıza eklediklerinizden gelen hareket ve varsayımlar değil midir? Büyük umutlarla boşlukları dolduracağına inandığımız kişileri yada nesneleri getirip merkezimize koyup olan biteni izledikten sonra yaşanan hayal kırıklıkları kaç kere güvenimizi zedelemiş kaç kere bir daha kimseye güvenmem duygusunu bize hissettirmiştir. Yani geçmiş deneyimlerin ve gelecek hedeflerin  bir neden sonuç ilişkisi  otokontrolü mü başlatır duygusal olarak..

Naçizane fikrim aslında olana bitene takılmamak gerektiğidir, bizleri üzenler olayların oluş şekil mi yoksa olayları gerçekleştiren kişiler midir..

Kişileri bir kenera bırakın kişiler sadece bir vasıtadır hayat bize olanı yaşatırken insanları sadece vasıta kılar…

Bu sebeple olaylara ve olaylara verdiğimiz tepkilere odaklanmamız gerekmektedir. Bazen bazı olaylara verdiğimiz gereksiz olduğunu düşündüğümüz tepkiler aslında iç benliğin ve derinlerdeki ben duygusunun bir haykırışı olabilir..

İşte burada sorun çözme stilin ve  iletişim stilin devreye girer.

Nasıl bir kitabı satın almadan önce sevdiğimiz türe ait olup olmadığını anlamak için içeriğine bakıyorsak hayatımıza sokacağımız her insan her madde için iç benliğimizde küçük bir yolculuğa çıkıp düşünmemiz gerekir..

Hiçbir şeyin başka herhangi bir şeyle dolmayacağını “Hiç kimsenin ve hiçbir şeyin vazgeçilmez” olduğu gerçeğini düşünmekten kaçarak uzaklaşın.

Kişilerle değil olaylarla ve onlara verdiğiniz tepkilerle yüzleşin kendi benliğinizi arayın ve bunun için kendi içinize bakın.

Belki de vazgeçemem dedikleriniz ya da hayal kırıklığına uğradığınız her ne varsa onlarla yüzleşir hayatınız adına büyük bir farkındalığına varırsınız.

Unutmamak gerekir ki; hayatı yargılamadan önce hayata nasıl baktımızı yargılamak belkide hayatımızı daha yaşanabilir hale getirebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here