Ana sayfa Genel Bir Güzel Abi

Bir Güzel Abi

719
0
PAYLAŞ
Yüzlerce gencin yazmasına, çizmesine yani aslında istidatlarını geliştirip faydalı alanda kullanmalarına vesile olmak için gayretini hiç ama hiç esirgemeyen bir garip, bir güzel abi idi Asım abi.
İdi diyorum ama hala tam olarak da konduramıyorum. Yaşarken öyle her aradığımızda, ihtiyacımızda vardı ki, öyle diri yaşıyordu ki zannederim ondan hala var gibi geliyor. Oysa pişmanlığımdır uzun süredir de halini hatrını sormamıştım. Ama biliyorum ki o uzun süreler sonrasında bir şey sormamız için aradığımızda dahi sitemsiz ve vefanın biricik haliydi.
Gençlerin keşifçisi gibiydi. Keşfi üzerine çabalamayı, daha bereketli sonuçlar için tanıştırmayı çok severdi. Kendine has diliyle arada kızsa dahi kırmadan uyarmaları vardı bir de. Arkasından bunca güzel şey yazanları görünce düşündüm de aslında bir çoğu ile fikir ayrılığına düşüp kızdığı olmuştur, ama onlar menfi yer etmiyordu akılda. Asım abi gibi kızsan da kırmamaktı mesele.
Çok yazıldı arkasından. En çok da “üzerimde emeği çoktu” denildi sanırım. Tek tek herkesle uğraşmak, geri çevirmemek, kapısına geleni sadaka-i cariye bilmek, tohumu çınara dönüştürmek için fedakarlıktan geri durmamak bunlar hep Asım abi idi.
Kendimize yetişemediğimiz bu zamanda, bunca insana yetişmek de şehit olarak yaşamanın adıydı belki de.
Faydalı oldukça huzurluydu.
Derdini genişlikle yönetiyordu.
Yüreğimize ani bir ağırlık kondurdu da gitti.
Bu yüzden mi “Alışmak Ölümüne Karşı” idi kitabının adı abi?
Hem kendi halinde olup hem de kendin için olmamayı böyle güzel başarmak, hızlı ama telaşsız olmak ya da, keşke bunların yollarını da yazmak nasip olsaydı diyecektim ama daha kıymetlisi yazmak yerine yaşıyordun sen abi.
Allah bizlere anlamayı nasip etsin.
Arkanda binlerce genç bırakıp gitmek, aslında bunun adı ölüm olmasa gerek…
Ektiğin tohumlar kıyamete dek filizlensin abi.
Sonra bütün emek harcadığın gençlerle cennetin en güzel yerinde buluş inşallah…
Yavruların da arkanda bıraktığın en güçlü, en diri, en kalıcı çınar olsunlar senin gibi.
Onların da yapraklarının altında yüzlerce genç gölgelensin.
Makamın şehidlerin yanı başı olsun.