Ana sayfa Dergiler Ayasofya Dergisi’nin Mayıs-Haziran Sayısı Çıktı

Ayasofya Dergisi’nin Mayıs-Haziran Sayısı Çıktı

1277
0
PAYLAŞ

Ayasofya 23. sayısıyla sizleri selamlıyor.

Mayıs-Haziran sayımızda öykücülerimizden Aynur Dilber, Güray Süngü ile önemli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Yazı işleri müdürümüz Harun Yakarer ise Said Yavuz ile şiire, şaire, kültüre, Afrika’ya ve daha birçok konuya temas edilen güzel bir söyleşi gerçekleştirdi.

Said Yavuz Hakkında bir soruşturma vesilesiyle Düş Parantezi dergisinin üstündeki tozları üflüyoruz. Ortaya samimiyet, dostluk, yol arkadaşlığı ve güzellik çıkıyor. Soruşturmamıza Mehmet Özger, Ahmet Edip Başaran, Enver Çapar ve Erol Kara ses veriyor.

Muştularımız var. Bu sayıdan itibaren devam ettirmeyi düşündüğümüz bir köşemiz var: Söz Hakkı.

Gülnur Yıldız Güray Süngü twitleri içerisinden kalbine ve ruhuna dokunanları seçti.

Prof. Dr. Köksal Alver, kıymetli bir makale ile bizlerle: İt ve Kervan

Prof. Dr. Bedri Gencer, makalelerine devam ediyor: Çağdaşlık ile Modernlik Arasında İslâm Düşüncesi

Ercan Yılmaz Hüsn ü Aşk yazılarıyla Ayasofya’da.

Orhan Özekinci ve Seyyid Ensar da bizimle beraber: Bir tarafta “İyiyim, Sen Nasılsın?” yazısıyla kalbe dokunan Orhan Özekinci, diğer tarafta “Fecre Edilen Yemin” yazısıyla ruha dokunan Seyyid Ensar.

Yine yeni bir köşe: Ne Okuyor? Yazarların ne okuduğunu çoğu okur merak ediyordur. İlk konuğumuz Mustafa Kutlu. Her türlü takdiri ve teşekkürü hak eden arkadaşlarımız Emine Tokatlı, Gülnur Yıldız ve Miraç Yinanç tam 132 kitap ismi derlediler.

Şiir sevenlere bir müjde, Harun Yakarer Şiirin Gölgesinde adlı bir seri yazıya başlıyor. Günümüz şiirlerinden mısralara atıfta bulunarak bizi şiirin gölgesine davet ediyor. Çağın yakıcılığına karşı şiirin gölgesi.

Zeyneb Demirel köşesine devam ediyor: Kitabın Gölgesinde. Bu kez Bir Dönemin Annesi: Sâmiha Ayverdi’yi sayfalarımızda ağırlıyoruz. Mehmet Nuri Yardım ve Nidayi Sevim’in kıymetli görüşleriyle…

Kültür Sanat editörümüz Bülent Özdaman, Dramatik Yapı Bağlamında Şiir ve Sinema yazısıyla sinema ve şiiri ele alırken, Elif Gümüş ise Sezai Karakoç’un Liliyar şiirine ilham olan filmin izini sürüyor: Bir Şiir, Bir Film, Bir Mektup.

Kıymetli şiirler, incelemeler, kitaplar, araştırmalar, fikriyat köşesi, denemeler ve çizgilerle Ayasofya’nın 23.sayısı sizlerle…