Ana sayfa Genel Ramazan ve Patlayan Bombalar

Ramazan ve Patlayan Bombalar

1512
0
PAYLAŞ

11 Ayın Sultanı

Bu sene şükürler olsun Ramazan bize kavuştu. Ramazan ayına girdik ve gün itibariyle mübarek ayın 9. gününü yaşıyoruz. Ramazan bize kavuştu diyorum. Kavuşmuş olmamız için bizim de ona gitmemiz gerekiyor. Kendimize soralım: Biz ramazana kavuştuk mu?

Müslüman için ramazanın gelişine sevinen, gidişine üzülen kişi derler. Sevdiğimiz biri uzaklardan gelecekse günler öncesinden hazırlıklar yaparız, türlü türlü planlar. Bu ramazanda planımız nedir? Sadece oruç tutmakla bu ayı tamamlayacaksak yazık olur. Ramazana kavuşamayız. Ramazan öncelikle ibadet ayıdır. Rabbimize daha yakın olmalıyız bu ayda… Bundan sonrası kişisel meseleler herkesin kendi düşüncesine bırakmak lazım konuyu.

Herkesin kendi düşüncesine bırakılmayacak mesele ise sosyal yardımlaşmalardır. Yolumuzu gözleyenlerin bu zamanlarda gözleri daha çok yolda, kulakları telefonda. Bizim önemsemediğimiz davranışlar onlar için fazla mühim. Özellikle yaşlılarımızla ve çocuklarla daha çok vakit geçirmek gerekiyor bu vakitlerde. İki grubunda bize ihtiyaçları var. Sevgimizi ve zamanımızı eksik etmeyelim onlardan. Ellerinden tutmazsak sonra tutacak ellerini bulamayabiliriz..

Bir de maddi ve manevi yardım bekleyen ihtiyaç sahiplerine bu ayda daha çok sahip çıkmalıyız. Yardım kuruluşlarına çektiğimiz mesajlar yeterli gelmesin ruhlarımıza. Onları arayalım ve kapılarını arşınlayalım, ellerini öperek hayır dualarını alalım. Üzerinde yaşadığımız topraklara boşuna “Umut Coğrafyası” denmiyor. Biz yola çıkalım elbet ulaşırız birilerine, bir yerlere.

Allah söylediklerimizi hayata geçirmeyi de nasip eylesin inşallah. Ramazanımız mübarek olsun, Rabbim gelecek ramazanlara da kavuştursun.

Bomba Sesleri Bizden Siren Sesleri Sizden Geliyor

Dün gece saatlerinde (03.06.2017) haber ajanslarına İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen otobüs saldırısı haber ajanslarına “Son Dakika” olarak düştü. Gelen haberler netlik kazanmasa da bir otobüsle insanları ezen kişinin daha sonra bıçakla insanlara saldırdığı söylendi. Daha olaylar netlik kazanmadan “İslami Terör” yaftası vurulmuştu bile haberlerde. Hayatını kaybeden masum insanlara üzülürken bir yandan da her şart ve koşulda Müslümanları gömen zihniyetin karşısında öfkemiz kabarıyor.

Bize insanlık verilirken 29 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’de gerçekleşen bombalı araçla yapılan saldırıda hayatını kaybeden 80 kişiyi kimse umursamadı. Ülkemizde dahi önemli bir yer tutmadı bu olay. Şimdi kime kızalım? Batıdaki en ufak olayı büyüten medyaya mı, kardeşlerimiz her gün hayatını kaybederken günlük telaşemizde olan bizlere mi?

Oyun çok güzel Batıda balon patlasa kameralar oraya çevrilirken Doğudaki patlamalar karşısında onlara sırtımızı çeviriyoruz. Ah bizim büyük mağlubiyetimiz…

Fotoğraf: Sena Kafkaskıray

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here