Ana sayfa Genel Başlarken

Başlarken

2432
0
PAYLAŞ

“Uzun bir geçmişimiz var”

Bu bir mısra değildir, bir hikâyedir. Uzun bir hikâyemiz var! Yıllar tarihle gösterilse de günler hatıralarıyla yaşanır.

11 Ekim 2014 günü Cihangir İşbilir’in söylediği  “Kıyamete kadar hayır kalem ve kalemi tutandadır.” sözü bende “Bir dergi çıkarmalıyız” ilhamı doğurmuştu. Ve hikâyemiz böylece başlamış bulundu.

7 Ocak 2015 günü bir çikolatanın ambalajına yazarak kesin çıkışına karar verdiğimiz dergimizde sıra bir isim bulmaya gelmişti. İsim düşünürken o isim Şeyma Üstün Ablamızdan gelmişti: Miftah. “f,t,h” harflerinden türeyen miftah kelimesi açan anlamındaki anahtar demektir. Niyetimiz duamız olsun: “Ya müfettihal ebvâb iftehlana hayrel bâb. (Ey kapıları açan bize hayır kapılarını aç.)”

İbrahim Tenekeci’den duyduğum çok güzel bir söz vardı: “Allah hiç tanımadığınız kişileri size yardımcı kılar.” diye. Çok şükür geçen bunca zamanda dergi vasıtasıyla birçok kişiyi tanıdık ve kardeşliğimizi arttırdık. Dergimiz vasıtasıyla tanıştığımız ve dergimize emek veren kişilerin başında Bünyamin Ayvaz gelir. Aynı zamanda Dergah ve Yedi İklim dergilerinde şiirleri de yayımlanan Bünyamin Ayvaz dergimize ilk sayımızdan itibaren başta grafik tasarım olmak üzere her konuda yardım etmiş ve yanımızda olmuştur, var olsun…

Dergi ekibimizde; yazı işleri sorumlusu Büşra Nur Turan, yayın kurulunda Hediye Nur Akdemir, Muhammed Es’ad İşlek, Mücahit Türk, Sevdenur Karahan, Sümeyra Durak, sosyal medya ekibimizde Merve Asyalı ve Zeynep Nur Aydın yer almaktadır. Hepsinin çok değerli çabaları için ayrıca müteşekkirim.

İlk sayımızı çıkartmak 2015 yılının Haziran ayında nasip olmuştu. Birinci sayımıza da bu başlıkla başlamıştık “Başlarken”. Geçen zamana dönüp baktığımızda ne güzel başlangıçlar yapmışız. İkinci sayımız uzun bir hazırlığın ardında 2016 yılının Şubat ayında çıkmıştı. Mayıs ayı için hazırladığımız 3.sayımızı eylül ayında çıkartmaya karar vermiştik, planlarımızı buna göre yapmıştık. Taa ki o karanlık ihanet gecesine kadar. 15 Temmuz akşamı son dakika ile başlayan olaylar uzun bir süre devam etti. İplerini yabancı efendilerine vermiş ihanet grubu artık son hamlesini yapmak için uzun süredir düşündüğü hareketi başlatmıştı: Darbe planı…

O gece milletimiz bir kez daha altın laleye tasmalık etmeyeceğini kanıtladı. 247 şehidimiz ve 2000’den fazla yaralımız oldu bir gecede. Kıyam etmemizin sonucunda bu cennet vatanı Rabbimiz bizlere bağışladı.

Böylesine korkunç bir durumu yazmak kalemimizin borcuydu. Hazır sayımızı bekletme kararı alarak 15 Temmuz için özel sayı yapma kararını verdik. 15 Temmuz özel sayımızın çıkış 2017 yılının Ocak ayında nasip oldu. Şükürler olsun Rabbimize. Sayılarımız matbu olarak aralıklı çıksa da hamdolsun sosyal medyada güzel çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca sitemizden daha aktif bir şekilde paylaşımlar yapacağız inşallah. Hepsinin ötesinde bu dergi bize sabrı öğretti. Bir de şunu: Ne kadar zor olsa da zaman alsa da halledilmeyecek hiçbir mesele yok!

Sayılarımızda eseri olan kişileri de saymadan yazımızı bitirmeyelim: Ali Pusati, Ayşe Hümeyra Otalı, Bilal Gündoğdu, Bilgesin Kanger, Büşra Nur Turan, Derda Şanalmış, Hanife Bahçe, Hâfid-i Selahaddin,  Hediye Nur Akdemir, Kerem Gümüş, M. Es’ad İşlek, M. Mustafa Tuna, M. Said Çimen, M. Yusuf Altun, M. Zeki Aygur, Mücahit Türk, Nebile Nur Büyükokuroğlu, Recep Gürler, Saliha Dursun, Sevdenur Karahan, Sümeyra Durak, Zeynep Kelkitli, Zeynep Nur Aydın. Her birine emekleri için teşekkür ederim.

Biz duamızı yapalım yine her işe başlarken yaptığımız gibi: Ya müfettihal ebvâb iftehlana hayrel bâb. (Ey kapıları açan bize hayır kapılarını aç.)

Rabbim utandırmasın.

PAYLAŞ
Sonraki makaleMiftah Dergisi 1. Sayı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here