Ana sayfa Genel Nedir Bu Vicdan Konvoyu?

Nedir Bu Vicdan Konvoyu?

1797
0
PAYLAŞ

Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye savaşı sırasında, 1 milyona yakın insan hayatını kaybetmiş ve on binlerce insan hapishanelere girmiş çıkmış, bir kısmı ise halen hapishanelerdedir.

Suriye’deki  savaş sırasında kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulmalar, uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudur ki; Suriye Rejimi kadınlara tecavüz ve saldırıyı bir savaş silahı olarak kullanmaktadır.

Bizler, Dünya’nın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünyaya bir çağrı olarak ‘Kadınlar İçin VİCDAN KONVOYU’nu yola çıkarıyoruz.

Nedir bu Vicdan Konvoyu?

  • Kadınların, Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmek.
  • Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak
  • Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir.

Türkiye’den kadınların öncülüğünde 55 ülkeden farklı din, dil, ırk ve kültürlerden kadınların yola çıkaracağı ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Hatay’dan dünyaya seslenecek olan konvoya binlerce kadın katılacak.

6 Mart Salı günü Yenikapı’da yapılacak olan bir basın açıklamasıyla yolculuğa start verilecek biiznillah. Belli noktalarda mola verip üç günlük bir yolculuk gerçekleştirilecek. Son durak olan Hatay’da (Antakya) basın açıklaması yapılıp sessizlik eylemi yerine getirilecek.

Dünyanın dört bir tarafından binlerce kadın, Hatay’da dünyaya Suriye’de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan ve her gün işkence edilen kadınların serbest bırakılmaları için çağrıda bulunacak.