Ana sayfa Genel Geçerken Kalan

Geçerken Kalan

1549
0
PAYLAŞ

Kurban Bayramı

Ömrümüzden bir bayram daha geçti. Allah kabul etmiştir inşallah. Bayramı yaşamak değil de yaşatmak olursa gayemiz; çocukları, yaşlıları, meczupları ve berduşları gerçekten korur-gözetirsek o zaman bayram olmuş olur.

Lise 3. sınıftaydık. Bayramlar kış aylarına doğru olduğu için bayramlar da okul zamanlarına geliyordu. Kurban bayramı dönüşü bir hocamız “Görüyorum ki hepiniz etlerinizi yemiş gelmişsiniz” dediğindeki sınıfın uğultusunda bir tek 11 kardeşiyle İstanbul’da tutunmaya çalışan Cemil sessiz kalmıştı. Ya da ben başka Cemilleri görmemiştim. Bildiklerimizden, gördüklerimizden sorumluyuz. Elimizi uzatmazsak elimizdekiler de bir bir kayıp gidecek bunu bilelim.

Bayramda gerçekleşen en güzel iki olaya gelirsek birincisinin kurban kesmenin nasip olmasıydı ikincisi ise üstadımız dediğimiz Sezai Karakoç’un elini öpüp bayramlaştıktan sonra yaptığı konuşmayı dinlemekti. Tekrarlarına kavuştursun Rabbim.

Mustafa Akar Ağabey

Haberi ilkin attığı tweetten öğrenmiştim. Sonradan öğrendim ki hastalık 1 seneden beridir onunla birlikteymiş. Mustafa Ağabey çağımızın kötü hastalığı ile mücadele ediyor. Hali çok şükür ki daha iyiymiş. Sosyolojik tespitleri ile kafamdaki birçok soru işareti aydınlanmıştı. Şiirlerinde naif sızı ve keskin cevapları ile dimdik durmayı Mustafa Ağabeyden gördük çok şükür. Rabbim onu çocuklarına bağışlasın. Bizim de daha okuyacağımız çok mısrası var inşallah. Ve Trenler De Gecikir şiirinden bir parça: “Sus ve en kırgın ismini sakla herkeslerden / Daha büyümeye niyetlenmemişsin / Tali yolları kullanıyorsun, iyi / Sana suyu hıfzetmek / Bana apansız, bana gücenik belalar kaldı”

https://www.youtube.com/watch?v=Gfc74QXga1o

Kuyruklu Yalanlar, Menzilsiz Yollar

15 Temmuz fiili işgal hareketinden sonra iyice artan kavram savaşını hayatımızın artık her alanında iyice hisseder olduk. Bir fotoğraf üzerinden yapılan yalana inanan binler ve o yalanı büyüten yüz binler… Hakikat borsada değerini her gün biraz daha kaybeden bir hisseye dönüşüyor. Elinde olanın kurtulmaya çalıştığı eski kıymetinin paha biçilemediği herkese nasip olmayan kıymetli paha. O koltuk en azından bir işe yaramış sizin fesada çalışan aklınız gibi fenalıklar yapmıyor.

Fotoğraf: Mehmet Ali Yafez (Kurban bayramının 1. günü Eyüp Sultan Kabristanlığından)