Ana sayfa Genel Düğün

Düğün

1145
0
PAYLAŞ

I

Gün üzerinden çıkarırken al rengi bindallısını yarına hazırlanıyor, düğüne.. Bembeyaz düşler kuruyor birkaç saat sonra gelecek olan o kutlu zamana. İnsanlar adına ”bayram” diyor. Babalarda, dedelerde güzel bir telaş  kurbandan bahsediyorlar. Ablalar ve ağabeyler kardeşlerine Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in kıssasını anlatıyor. Küçük büyük demeden alınan bayramlıklarda gizleniyor tatlı heyecanlar. Büyükler eski günleri yâd ederek hazırlıyor mendilleri, torunlar ve evlâdlar heyecanla bekliyor bayram harçlıklarını…

 II

Herkes düğüne hazır Allah’ım. Anneler diğer günlerin aksine farklı bir sevinçle kaldırıyor evlâdlarını, erkek çocuklar yoldaş oluyor babalarına erkenden düşerken yollara. Namaz tekbirlerle süsleniyor, insanlar bu namaza ”bayram namazı” diyor. Namaz bitince arşa yükseliyor dualar. Dualar nasıl yükmüş ki sinede açılan eller dayanıyor semanın kapısına kimi  Ya Hâkk diyor kimi Ya Kahhar kimi ise rahmet dileniyor sadece Ya Rahim diyerek…

Sonra imamın ardından sıraya diziliyor insanlar ellerini birleştirip selâmlaşıyorlar, ne gariptir ki adına ”bayramlaşma” diyorlar. Yüzlerde hep tebessüm bu sabah herkes mutlu mu uyandı acaba?

Paslı gönülleri temizlemek için geliyorken ben ikramlarını eksik etmiyorlar üzerimden. Kesilen kurbanlar dağıtılıyor komşuya, fukaraya. Her hânede ayrı bir koşturmaca, küçükler büyükleri  ziyaret ediyor. Buna da kesin ”bayram ziyareti”  diyorlardır diye düşünürken yanılmadığımı  anlıyorum birkaç  ziyaretin sonunda. Bir de unutmadan tüm küçükler büyüklerin elini öpüyor ben başlarda şaşırsam da alışıyorum bu âdet hiçbir hânede şaşmayınca.

III

Ümmetin birlik, düzen ve refah içerisinde olduğu nice güzel bayramlara. Bayramımız bayram ola, mübârek ola. Selâm ve dua ile hayırlı bayramlar.